Ultraszybki obiektyw reportażowy Sigma 70-200mm F2.8 Sport

Udostępnij post:

14-24 Art, 24-70 Art i 70-200 Sport – te trzy szkła to moja Holy Trinity. Ta Święta Trójca jest ze mną zawsze i uważam, że z jej pomocą obsłużę praktycznie każde zlecenie. Używam tych szkieł nawet podczas WOŚP ze względu na elastyczność, uniwersalność i szybkość pracy. Dziś jednak o tym, jak radzi sobie reporterski wół roboczy w zmiennych warunkach.

Katowałem Sporta na moto crossie, w klubie, na sesji ślubnej i luzowałem z nim na spacerze. Nasłuchiwałem, dotykałem, ustawiałem, przestawiałem i porównywałem. Chciałem, aby ten „sportowiec” trochę pocierpiał…

Obiektyw Sigma 70-200mm F2.8 Sport – charakterystyka

Obiektyw Sigma 70-200mm F2.8 Sport, bo to o nim dziś mowa, posiada zakres ogniskowych chętnie wykorzystywanych w takich rodzajach fotografii jak: sport, krajobraz czy portret. Niezwykle jasny, zmiennoogniskowy teleobiektyw został wyposażony w aż 9 elementów FLD i jeden element SLD (o niskiej dyspersji), co gwarantuje idealną korekcję aberracji. Szkiełko zapewnia ostre i kontrastowe zdjęcia w całym zakresie ogniskowych, nawet na maksymalnie otwartej przysłonie. Absolutną nowością jest 11-listkowa, zaokrąglona przysłona, która dopełnia jakość obrazu i zapewnia przyjemną plastykę obrazu generującą gładką gradację. Oczywiście, sterowana jest elektromagnetycznie.

Matowa obudowa Sporta sprawia bardzo dobre wrażenie. Chciałbym, aby wszystkie ARTy miały taką fakturę. Przy bagnecie obiektyw Sigma 70-200mm F2.8 Sport posiada uszczelnienie i osłonę przeciwsłoneczną, a także wyposażony jest w gumową osłonkę, która ma za zadanie go uszczelnić i nie niszczyć filtrów. Zdecydowanie, detale wskazują na to, że producent nie oszczędzał. Szkło jest z górnej półki i da się ten fakt odczuć od razu po wyjęciu go z pudełka.

Galeria SIGMA Dariusz Breś

Sigmowa stopka to absolutny majstersztyk, więc nie trzeba stosować żadnych przejściówek do głowicy statywu. Obejma obraca się gładko, a co 90 stopni posiada klik. Ponadto, muszę dodać, że na duży plus oceniam możliwość modyfikacji pracy AF poprzez oprogramowanie i USB Dock. Zapewnia to bezproblemową aktualizację firmware obiektywu.

Szybkość, wytrzymałość i wysoka jakość optyczna

Szkiełko oferuje doskonałą jakość optyczną w całym zakresie ogniskowych, dzięki unikalnej konstrukcji optycznej i doskonałej ergonomii. Dodatkowo, obiektyw został wyposażony w inteligentny system OS, który zapewnia efekt stabilizacji na poziomie 4 EV. Oznacza to, że mamy błyskawiczną możliwość uchwycenia chwili za pomocą szybkiego AF wyposażonego w ultradźwiękowy silnik HSM ze zaktualizowanym algorytmem. Praca AF została przyspieszona według zapewnień producenta o 30% w porównaniu do jego poprzednika. I to da się odczuć!

Na uwagę zasługuje unikalna konstrukcja mechaniczna, która łączy niepodważalną wytrzymałość i kompaktowość. Waga obiektywu Sigma 70-200mm F2.8 Sport została zminimalizowana, dzięki stopom magnezu, które zostały użyte do jego produkcji. Co więcej, środek ciężkości jest delikatnie przesunięty, więc ręce nie męczą się tak bardzo. Przyjemnie się nim fotografuje.

Obiektyw Sigma 70-200mm F2.8 Sport został zaprojektowany z myślą o pasjonatach sportu, przyrody, spoterach i pracownikach branży detektywistycznej. Posiada specjalną pyło i bryzgoszczelną obudowę, która zapewnia bezpieczne użytkowanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Skrajne soczewki pokryte zostały powłokami hydrofobowymi i olejoodpornymi, które umożliwiają łatwe wycieranie wody i płynów. Powłoki skutecznie zapobiegają przywieraniu olejów i tłuszczu do powierzchni. Zdecydowanie z ich pomocą łatwiej utrzymać obiektyw w czystości.

Co jeszcze zauważyłem? Obiektyw jest całkowicie zgodny z korekcją aberracji w aparacie, dzięki dopasowaniu korekcji poziomów jasności na brzegach obrazu, dystorsji oraz aberracji chromatycznej do charakterystyki optycznej obiektywu. Pozwala to uzyskać jeszcze wyższą jakość optyczną.

Zoom i autofocus

Cichy, precyzyjny i niezwykle szybki. Całkowicie pozbawiony metalicznego odgłosu i zgrzytu, jak u konkurentów. Zapewnia to bardzo dobre wrażenie przy użytkowaniu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zoom i AF zostały zamienione miejscami. Niektórzy uważają, że to rozwiązanie może trochę utrudniać pracę. Na obudowie znajdują się dodatkowe przyciski Autofocusa, które możesz zdefiniować w menu aparatu. Przyciski te posiada większość konkurencyjnych szkieł, ale warto zauważyć, że Sigma nie wymagała kalibracji na żadnej z ogniskowych.

Repo & Bokeh – test obiektywu Sigma 70-200mm F2.8 Sport

Testy przeprowadzone w różnych warunkach pozwoliły mi stwierdzić, że nie tylko reporterka siedzi w tej Sigmie. Jedenaście listków przysłony brzmi tajemniczo, zważywszy, że wszystkie stałki ze światłem 1.4 mają ich dziewięć. To powinno dawać okrąglejsze krążki rozmycia. Przyznam, że w niektórych sytuacjach to cudeńko potrafi „pomalować” inaczej niż konkurencja i inaczej niż ARTy. Na poniższych zdjęciach widać ten intrygujący bokeh. Sportowe, reporterskie szkło, które pozwala uzyskać niezwykle delikatny i naturalny efekt bokeh. Obiektyw okazał się, więc także idealnym narzędziem do zdjęć portretowych. Dość intrygujące.

Galeria SIGMA Dariusz Breś

Sigma 70-200mm F2.8 Sport – czy zostanie ze mną na stałe?

Szukałem słabych punktów, ale przyznam, że nie dałem rady ich znaleźć. W moich testach obiektyw Sigma Sport zdobył pierwsze miejsce. Wszędzie sprawował się doskonale. Rewelacyjna optyka i konstrukcja. Budowa i kultura pracy bezkonkurencyjne. Na pewnych odległościach nie skraca ogniskowych, tak jak jego konkurenci. Obiektyw Sigma 70-200mm F2.8 Sport ma wszystko, co potrzebne jest do szybkiej reporterki: doskonały autofocus, świetne 70 i 200 mm, cichą i dobrą stabilizację.

Galeria SIGMA Dariusz Breś

W reportażu to absolutnie podstawowe szkło tak jak 24-70mm. Do sesji i krajobrazu zazwyczaj rekomenduję stałki z linii ART, ale jeśli masz ograniczony budżet lub wolałbyś wybrać elastyczniejsze szkło (zoom), nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać nową Sigmę Sport również na tym polu.

Sigma Sport doskonale sprawdzi się na koncercie, na evencie, konferencji, ślubie i podczas sportowych zmagań. Powiem więcej – to niezbędne szkło wszędzie tam, gdzie ważna jest szybkość i elastyczność pracy. Dodatkowym atutem jest także okres 3-letniej gwarancji dystrybutora z możliwością przedłużenia do 5 lat.

To szkło do poważnych zadań, a nie do trzymania w szafce. Sami zobaczcie, jak doskonale sprawdził się w bardzo różnych warunkach.

Na spacerze
Galeria SIGMA Dariusz Breś
W klubie
Na długim czasie naświetlania
Galeria SIGMA Dariusz Breś
Podczas sesji ślubnej

Zapisz się do Newslettera​

Zobacz również

Nowe obiektywy z mocowaniem Canon RF

K-Consult sp. z o.o, wyłączny autoryzowany dystrybutor produktów marki SIGMA w Polsce, w imieniu SIGMA Corporation informuje o poszerzeniu oferty obiektywów z mocowaniem Canon RF o 4 stałoogniskowe modele przeznaczone