Sigma 500mm F4 DG OS Sports i fotografowanie ptaków wodnych

Udostępnij post:

Tekst i zdjęcia Grzegorz Dąbek.

Sigma 500mm F4 S DG OS to zdecydowanie flagowy obiektyw linii Sports. Gdy kurier przywiózł do mnie paczkę i zobaczyłem jej rozmiar od razu na twarzy pojawił się uśmiech. Tuż po wyjęciu z ogromnego pudełka i pierwszych oględzinach, od razu poczułem, że to jest to! Jakość wykonania oraz ogólne wizualne wrażenia doskonałe, waga i wyważenie wręcz wyborne.

Po czasie stwierdzam, że ‘perfekcja’ to słowo, które idealnie opisuje ten obiektyw pod każdym względem.

Testy i pierwsze wrażenia z użytkowania

Gdy wreszcie nadszedł weekend stwierdziłem, że od razu rzucam obiektyw na głęboką wodę… i to dosłownie 😉 Tym razem wybrałem fotografowanie ptaków wodnych z pływającej czatowni (tzw. „pływadełko”). Przede mną pobudka w nocy, dojazd i wejście po ciemku do wody oraz następnie kilka godzin nocno-rannego brodzenia w stawach bardziej przypominających bagno (z zamontowanym i zamaskowanym obiektywem na pływającej konstrukcji). Gdy wreszcie skończyłem maskowanie pływadła i znalazłem się w wodzie zostało tylko oczekiwanie na wschód słońca i ptaki. Podczas czekania i ustawiania parametrów w body od razu zwróciłem uwagę na wyjątkowo cichą pracę auto-focusa oraz stabilizacji – pracują naprawdę zaskakująco cicho, a jak wiadomo w fotografii przyrodniczej cisza ma ogromne znaczenie (duży plus).

Pierwsze zdjęcia od razu potwierdziły moje początkowe odczucia. Jest dobrze, właściwie jest bardzo dobrze. AF pewny i szybki, radzi sobie świetnie na dalszych i bliższych odległościach. Przez kilka godzin fotografowania nie miałem sytuacji, w której AF by mnie zawiódł i nie pozwolił wykonać zaplanowanego kadru. Obiektyw w gorszych warunkach świetlnych radzi sobie w pełni zadowalająco (np. szarówka przed wschodem).

Ostrość

Sigma 500mm F4 DG OS Sports to bez wątpienia najwyższa liga pod względem ostrości. Zdecydowanie uważam, że Sigma nie ma się czego wstydzić na tle konkurencji, ostrość jest po prostu nieprzyzwoicie dobra i jestem pewny, że zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników 😉

Praca z TC-1401

Jednym z kilku powodów dla których zdecydowałem się na Sigmę była pozytywnie opisywana w interenecie współpraca z telekonwerterem TC-1401. Oczywiście to również od razu postanowiłem sprawdzić. Na szczęście szybko okazało się, że na tym polu Sigma 500mm F4 DG Sports również radzi sobie bardzo dobrze. Praca z TC-1401 w moim odczuciu praktycznie w ogólne nie spowalnia auto-focusa i nie powoduje pogorszenia w jego celności. Dodatkowo ostrość tego zestawu jest w pełni zadowalająca, zakres 700mm (na body FX, na body DX to aż 1050mm!) jest całkowicie użyteczny od pełnej dziury tj. F5.6.

Akcesoria, detale

Z pozytywnych szczegółów dodam jeszcze, że warto rozważyć wymianę oryginalnej stopki statywowej na dedykowaną do systemu Arca (oryginalna mi osobiście nie spasowała m.in. przez 1 gwint ¼” i 3/8” co w moim przypadku powodowało montaż płytki statywowej tylko na 1 śrubie). Wybrałem TS-101, czyli stopkę z obiektywu Sigma 60-600mm Sports i to był strzał w dziesiątkę! Zdecydowanie szybszy i pewniejszy montaż w głowicy gimbalowej oraz wygoda podczas noszenia zestawu. Pozytywnie zaskoczył mnie również pierścień od stopki tj. system ‘click’, czyli charakterystyczny dźwięk co 90 stopni podczas kręcenia stopką – okazało się to bardzo praktyczne i przydatne w użytkowaniu.

Na koniec

Sigma 500mm F4 to z pewnością odpowiednie narzędzie dla zaawansowanych i świadomych użytkowników, którzy oczekują niezawodnej pracy w dosłownie każdych warunkach. Osobiście fotografuję głównie przyrodę oraz krajobraz (sporadycznie lotnictwo – prawdopodobnie we wrześniu sprawdzę Sigmę w boju na tym polu), ale możliwości jakie daje ogniskowa 500mm oraz światło F4 są ogromne i jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia użytkownika.

Zapisz się do Newslettera​

Zobacz również

Nowe obiektywy z mocowaniem Canon RF

K-Consult sp. z o.o, wyłączny autoryzowany dystrybutor produktów marki SIGMA w Polsce, w imieniu SIGMA Corporation informuje o poszerzeniu oferty obiektywów z mocowaniem Canon RF o 4 stałoogniskowe modele przeznaczone