Nowość. SIGMA 15mm F1.4 DG DN DIAGONAL FISHEYE | Art

Udostępnij post:

K-Consult sp. z o.o, wyłączny autoryzowany dystrybutor marki SIGMA w Polsce, w imieniu SIGMA Corporation prezentuje model 15mm F1.4 DG DN DIAGONAL FISHEYE | Art – pierwszy na świecie obiektyw F1.4 typu fisheye, dedykowany do pełnoklatkowych aparatów bezusterkowych*.

obiektyw sigma 15mm F1.4 DG DN DIAGONAL FISHEYE

Niespotykana zdolność rozdzielcza, która obala konwencjonalne poglądy na temat obiektywów typu „rybie oko”

sigma 15mm F1.4 DG DN DIAGONAL FISHEYE
Fot. Michał Kałużny

Opracowując obiektyw typu „rybie oko” charakteryzujący się ultraszerokokątnym i charakterystycznym zniekształceniem obrazu, SIGMA osiągnęła zupełnie nowy poziom potencjału artystycznego, łącząc pierwszą na świecie przysłonę F1.4 z wyjątkową jakością obrazu zarówno w centrum kadru jak i na jego brzegu. Obiektyw świetnie radzi sobie m.in. w astrofotografii, która wymaga szczególnie wysokiej jakości obrazu, nawet przy szeroko otwartej przysłonie. W odróżnieniu od konwencjonalnych „rybich oczu”, SIGMA 15mm F1.4 DG DN DIAGONAL FISHEYE | Art jest wyjątkowo ostra w całym kącie widzenia 180°, oferując przy tym przysłonę F1.4, dzięki czemu idealnie nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań, w tym astrofotografii, krajobrazów i architektury. Wyrazista moc tego całkowicie nowego pełnoklatkowego obiektywu do aparatów bezlusterkowych otwiera bogactwo twórczych możliwości w fotografii szerokokątnej.

Fot. Daisuke Fujimura

Uzupełnienie linii Art, wykonane z myślą o astrofotografii

Fot. Michał Kałużny

Potężny efekt zniekształcenia, charakterystyczny dla obiektywów typu rybie oko, pozwala użytkownikom cieszyć się takimi efektami, jak wyjątkowa perspektywa i uchwycenie obiektu z kątem widzenia 180°.

Na konstrukcję optyczną obiektywu składa się z 21 elementów w 15 grupach, w tym 4 soczewki FLD, 3 soczewki z niskodyspersyjnego szkła SLD oraz 2 soczewki asferyczne. Korygując odblaski komy i inne aberracje, obiektyw może precyzyjnie odwzorowywać jasne punkty świetlne w całym kadrze, nawet przy pełnym otwarciu przysłony, co czyni go idealnym do astrofotografii, którą wspierają również liczne dodatkowe funkcjonalności:

  • Przełącznik MFL (ręczna blokada ostrości).

Przełącznik do blokowania ostrości w żądanej pozycji. Zapobiega przesunięciom ostrości spowodowanym niezamierzonym użyciem pierścienia ostrości. Jest to przydatne w przypadku fotografowania z długim czasem naświetlania.

  • Uchwyt na ogrzewacze obiektywu

Specjalnie zaprojektowany przód obiektywu zapobiega wysunięciu się ogrzewacza obiektywu* i spowodowaniu winietowania na obrzeżach ekranu.

  • Tylny uchwyt filtra

Tylny uchwyt filtra jest standardowym wyposażeniem obiektywu, umożliwiającym montaż tylnych filtrów arkuszowych. Dostępny jest również mechanizm blokujący, który zapobiega wypadnięciu filtra.

  • Specjalnie zaprojektowany przedni dekielek z mechanizmem blokującym i otworami na filtry

Stabilny i łatwy w montażu przedni dekiel chroniący przednią soczewkę. W deklu zastosowano nowo opracowane kieszenie do przechowywania filtrów arkuszowych. Zaprojektowany wyłącznie pod obiektyw SIGMA 15mm F1.4 DG DN | Art, skutecznie chroni przednią soczewkę oraz filtry arkuszowe przed zadrapaniami i brudem. Dzięki kieszonkom na filtry, zawsze będą gotowe do pracy i nie zapomnisz ich zabrać na sesję.

*Opcjonalne ogrzewacze w kształcie paska, montowane w przedniej części obiektywu, zapobiegające skraplaniu się pary wodnej wewnątrz obiektywu, podczas pracy w ujemnych temperaturach. Sprzedawane osobno.

Cechy charakterystyczne dla linii Art

Fot. Tony Noel

Oprócz funkcjonalności zarezerwowanych specjalnie do fotografowania gwiezdnych
pejzaży, obiektyw jest wyposażony w dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne
fotografowanie, jak np. przycisk AFL, do którego można przypisać dowolną funkcję.
Jak każdy obiektyw DG DN | Art, tak i 15mm F1.4 DIAGONAL FISHEYE posia-da pierścień przysłony z opcją blokady, który może być używany zarówno w trybie „clic” jak i płynnym.

Korpus jest uszczelniony na wypadek kurzu czy zachlapania, a przednia soczewka obiektywu jest pokryta powłoką hydrofobową i oleofobową, czeki czemu z obiekty-wu można korzystać także w trudnych warunkach**.
Za automatyczne ustawianie ostrości odpowiada liniowy silnik HLA, dzięki czemu ostrość jest ustawiana szybko, cicho i niezwykle precyzyjnie.

Specyfikacja techniczna :

  • Konstrukcja obiektywu: 15 grup, 21 elementów (4 elementy FLD, 3 elementy SLD, 2 elementy asferyczne)
  • Kąt widzenia: 180°
  • Liczba listków przysłony: 11 (przesłona zaokrąglona)
  • Minimalna przysłona: F16
  • Minimalna odległość ogniskowania: 38.5cm
  • Maksymalny współczynnik powiększenia: 1:16
  • Wymiary (średnica × długość): 104mm × 157.9mm
  • Waga: 1360g
  • Kraj produkcji: Japonia
  • EAN: SONY E: 85126478650
  • EAN L-mount: 85126478698

Akcesoria w zestawie: Futerał, dekiel przedni (LC1040-01), dekiel tylny (LCR II), Łącznik statywowy TS-141, osłona ochronna PT-51, wzornik filtrów żelowych GP-11, pasek naramienny.

Dostępne mocowania: L-Mount, Sony E

Planowane rozpoczęcie sprzedaży: 14 marca 2024

Sugerowana cena detaliczna: 9 990zł.

Przeczytaj więcej informacji o obiektywie

*Jako wymienny obiektyw do aparatów pełnoklatkowych do użytku konsumenckiego (stan na luty 2024 r. według SIGMA)
**Obiektyw nie jest wodoszczelny, przy dużym natężeniu działania wody, lub kurzu może dojść do przeniknięcia zanieczyszczeń
***Wygląd i specyfikacja produktu może ulec zmianie
****Produkt jest opracowany, wyprodukowany i sprzedawany w oparciu o licencję mocowania E które zostało udostępnione przez SONY Corporation na bazie porozumienia licencyjnego z SONY Corporation
*****L-mount jest zastrzeżonym znakiem towarowym Leica Camera AG

Zapisz się do Newslettera​

Zobacz również

Nowe obiektywy z mocowaniem Canon RF

K-Consult sp. z o.o, wyłączny autoryzowany dystrybutor produktów marki SIGMA w Polsce, w imieniu SIGMA Corporation informuje o poszerzeniu oferty obiektywów z mocowaniem Canon RF o 4 stałoogniskowe modele przeznaczone