Projekt „KIKUJI KAWADA: The Map/Visions of the Invisible”wystawiany w ramach „Aries Associe” na prestiżowym festiwalu fotografii Rencontres d’Arle 2025

Udostępnij post:

Projekt „KIKUJI KAWADA: The Map/Visions of the Invisible” wystawiany w ramach „Aries Associe” na prestiżowym festiwalu fotografii Rencontres d'Arle 2025

Projekt „KIKUJI KAWADA: The Map/Visions of the Invisible”wystawiany w ramach „Aries Associe” na prestiżowym festiwalu fotografii Rencontres d’Arle 2025

Udostępnij:

Projekt „KIKUJI KAWADA: The Map/Visions of the Invisible” wystawiany w ramach „Aries Associe” na prestiżowym festiwalu fotografii Rencontres d'Arle 2025

Projekt „KIKUJI KAWADA: The Map/Visions of the Invisible” wystawiany w ramach „Aries Associe” na prestiżowym festiwalu fotografii Rencontres d'Arle 2025
Kikoji Kawada z serii “The Map, The Last Cosmology”

KIKUJI KAWADA: The Map/Visions of the Invisible w VAGUE (Aries, Francja)
Kurator: Sayaka Takahashi (PGI)
Koprodukcja: SIGMA x KYOTOGRAPHIE

SIGMA oraz KYOTOGRAPHIE z dumą prezentują wystawę „KIKUJI KAWADA: Mapa / Wizje niewidzialnego”, która zostanie zaprezentowana w przestrzeni VAGUE w Arles (Francja) jako część programu Associated prestiżowego festiwalu Les Rencontres d’Arles 2025. To kontynuacja sukcesu ubiegłorocznej prezentacji podczas Rencontres d’Arles 2024. Kuratorką projektu jest Sayaka Takahashi (PGI).

Wystawa ta rozwija tematykę zaprezentowaną podczas festiwalu KYOTOGRAPHIE 2024. Składają się na nią kluczowe dzieła Kikuji Kawady z jego przełomowych serii: The Map, The Last Cosmology oraz Los Caprichos. Stanowi to wyjątkową okazję dla międzynarodowej publiczności do spotkania z twórczością jednego z najważniejszych japońskich fotografów, którego dzieła od dekad kształtują oblicze fotografii artystycznej.

Informacje o wystawie

W 1965 roku, dwadzieścia lat po bombardowaniu atomowym Hiroszimy i Nagasaki, Kikuji Kawada wydał album fotograficzny „The Map” — przejmującą, symboliczną refleksję na temat powojennej pamięci Japonii, która stanowiła punkt zwrotny w opowiadaniu historii fotograficznych i zdefiniowała wyjątkowy głos artysty. Obecna wystawa opiera się na prezentacji KYOTOGRAPHIE z 2024 roku, która połączyła trzy najważniejsze serie Kawady: „The Map”, która jest metaforyczną analizą tożsamości narodowej Japonii; „The Last Cosmology”, która jest poetycką medytacją nad przemianą społeczną i kulturową Japonii  od  okresu Showa do końca tysiąclecia; oraz „Los Caprichos”, czyli serię stworzoną w okresie boomu gospodarczego Japonii, która została ponownie zreinterpretowana przez artystę w ostatnich latach. Razem te prace oferują rzadki widok na sześć dekad bezkompromisowej twórczości fotograficznej Kawady.

Kurator: Sayaka Takahashi (PGI, Tokio)

Informacje o artyście: KIKUJI KAWADA

Urodzony w 1933 roku w prefekturze Ibaraki, Kawada jest jednym z pionierów powojennej fotografii japońskiej. W 1955 roku rozpoczął pracę w wydawnictwie Shinchosha, a następnie został niezależnym fotografem. W 1959 roku współzałożył wpływową grupę fotograficzną VIVO, wraz z Akirą Satō, Akirą Tanno, Shōmeiem Tomatsuem, Ikkō Naraharą i Eikō Hosoe.

Jego album „The Map” (1965) uznawany jest za kamień milowy fotografii XX wieku — pełen symboliki, politycznych metafor i eksperymentalnych technik narracyjnych. Kawada określa swoją twórczość jako „wyraz konkretnej sceny w czasie i mojego związku z nią, odpowiednio ujętego i stylu zrodzonego z wymiany”. Obecnie nadal aktywnie tworzy, publikując i dzieląc się refleksjami fotograficznymi za pośrednictwem platform cyfrowych.

Szczegóły wystawy

Tytuł: KIKUJI KAWADA: Mapa / Wizje niewidzialnego

Miejsce: VAGUE, Arles, Francja

Daty: 7 lipca – 5 września 2025 r.

Kurator: Sayaka Takahashi (PGI, Tokio)

Koprodukcja: SIGMA x KYOTOGRAPHIE

 

Ta wystawa jest częścią ekspozycji „Aries Associe” prestiżowego festiwalu fotografii Rencontres d’Arle

O festiwalu Les Rencontres de la photographie, Arles 2025

Założony w 1970 roku przez fotografa Luciena Clergue’a, Les Rencontres de la photographie d’Arles (znany również jako Les Rencontres d’Arles) to najstarszy i największy na świecie festiwal fotografii. W 2025 roku odbędzie się jego 56. edycja.

Festiwal, który zainspirował powstanie KYOTOGRAPHIE, słynie z ambitnych, rozbudowanych wystaw organizowanych w zabytkowych przestrzeniach Arles — często pochodzących jeszcze z czasów rzymskich. Przyciąga fotografów, kuratorów, dziennikarzy i miłośników fotografii z całego świata, stanowiąc ważną platformę odkrywania nowych talentów oraz wspierania interdyscyplinarnej wymiany idei.

O Międzynarodowym Festiwalu Fotografii KYOTOGRAPHIE

KYOTOGRAPHIE to międzynarodowy festiwal fotografii odbywający się w Kioto – mieście uznawanym za kulturalne serce Japonii. Co roku, wiosną miejsce to przekształca się w przestrzeń fotograficznych spotkań, łącząc tradycję z nowoczesnością. Festiwal oferuje wyjątkowe doświadczenia wystawiennicze dzięki starannie zaprojektowanym scenografiom i innowacyjnym instalacjom, które redefiniują interakcję między obrazem a przestrzenią.

KYOTOGRAPHIE stanowi platformę dialogu, celebrując różnorodność i tworząc miejsce na eksperyment oraz spotkanie odmiennych perspektyw. Sercem festiwalu jest jego Główny Program, tworzony corocznie wokół wybranego tematu przez współdyrektorów Lucille Reyboz i Yusuke Nakanishiego.

Informacje o SIGMA

MADE IN AIZU, JAPAN

SIGMA jest japońskim producentem obiektywów fotograficznych i aparatów fotograficznych.

Od założenia SIGMA w 1961 roku nieustannie wprowadza innowacje i podnosi standardy inżynierii optycznej z głębokiego szacunku dla kreatywnych sposobów, w jakie fotografowie i filmowcy wchodzą w interakcje ze światem. Wyjątkowa jakość „Made in Aizu, Japan” jest możliwa dzięki jedynej bazie produkcyjnej SIGMA, fabryce w Aizu, oraz zintegrowanemu  łańcuchowi dostaw, który skoncentrowany jest w regionie Tohoku. Ucieleśnia to prawdziwą istotę SIGMA — integrację lokalnej mądrości, rzemiosła i technologii.

„Sztuka inżynierii. Inżynieria dla sztuki”.

Jako producent aparatów fotograficznych i obiektywów, SIGMA od zawsze kieruje się głęboką motywacją płynącą z pasji do sztuki fotografii. Inspiracją dla firmy jest twórczość fotografów i filmowców z całego świata, a nieustanne dążenie do najwyższej jakości i innowacyjności służy wspieraniu artystów w realizacji ich wizji.

Wspieranie fotografii i sztuk wizualnych stanowi fundamentalny element misji korporacyjnej SIGMA. Oprócz stałych działań sponsorskich i partnerstw z licznymi festiwalami oraz wydarzeniami kulturalnymi, a także rozwoju i prezentacji własnej kolekcji fotoksiążek, firma konsekwentnie poszerza swoje zaangażowanie w sztukę poprzez nowe inicjatywy — takie jak niniejsza wystawa.

Więcej informacji

Zapisz się do Newslettera​

Zobacz również

Sigma Open Day 360°

Zapraszamy na Open Day Sigma 360 2025. Będą nowości SIGMA, spotkania fotograficzne i super ceny. Do zobaczenia !